Пецива

Тараненик

Во сад се става вода за да зоврие. Во тепсија бр. 26 намастена со масло се редат ред јуфки, ред тарана. Тепсијата се става во загреана рерна на 200°С, 5-10 минути, малку да се потпечат и да зацрват јуфките и тараната, без притоа да се мешаат. Се  вадат од рерната, се попаруваат со зовриената вода, […]

Пецива

Кавадаречки јајчаник

Јуфките се ставаат во тавче бр.28 и се потпекуваат во загреана рерна на 250°С, 5-10 минути. Вака потпечените јуфки  се прелеваат со претходно изматените јајца и млеко во кои е изрендано сирењето и додадено маслото за јадење. Повторно се враќаат во рерна и се печат на околу 200°С околу 1 час. Кога ќе биде готово, […]