Десерти

Торта со јаболка и ореви

Рецепт на: Панче Корчовски Јаболките ги лупиме и ги редиме во тавче. Потоа ги посипуваме со шеќер и ореви и ги стааме да се шечат во рерна. Откако ќе ги испечеме, го приготвуваме пандишпанот. Ги мешаме состојките со миксер, и откако ќе ја добиеме потребната густина смесата ја ставаме врз јаболката и продолжуваме со печење. […]

Десерти

Полнети јаболка со чоколадо

Рецепт на: Симона Илковска Се вади внатрешниот дел од јаболката и во неа се става чоколадото, и се пече 30 минути на 250 степени. Потоа се сервира во чинија со прилог свежи резанки јаболко и се декорира со рендано чоколадо и прелив.

Десерти

Торта со јаболка

Рецепт на: Емилија Симеска Во калап за торта ставате пекарска фолија. Во целиот калап ставате 1 лажица шеќер, ги ставате тенко сечените половинки од јаболките и ставате малку да се потпечат јаболките. За тоа време вие го правите пандишпанот.Потоа го вадите калапот и во него го додавате пандишпанот и ставате да се пече на 180 […]

Десерти

Колач од јаболка полнети со ореви

Рецепт на: Стефан Димковски Најубаво е да земете поситни јаболки и да ги наредите погусто за кога ќе го сечете колачот на секое парче имате примерок од јаболка и ореви. Јаболките се чистат во средината. Со врело млеко попарете ги оревите измешани со лажица шеќер. Наредете ги јаболкате во тава премачкана со маргарин, и наполнете ги со оревите. […]

Десерти

Пита од јаболка

Рецепт на: Кире Петрушевски Прв чекор За подготовка на филот од јаболка, потребно е да ги излупите и изрендате. Печете ги неколку минути во рерна заедно со шеќерот, оревите и циметот (по желба). Оставете ги да се оладат. Втор чекор Изматете ги јајцата заедно со павлаката, маслото, шеќерот и прашокот за пециво. Мешајте додека не […]

Десерти

Плетенки со јаболко

Рецепт на: Даниела Лазаревска Подготовка: Најпрво се меси тестото. Сите состојки се замесуват за да се добие средно меко тесто. Се остава да стаса. Потоа од тестото се прават мали топчиња. Секое топче се расукува во кружна кора и се сече на четири дела. Секоја четвртина се сече странично на лентички, а во средината се […]