Десерти

Полнети јаболка со чоколадо

Рецепт на: Симона Илковска Се вади внатрешниот дел од јаболката и во неа се става чоколадото, и се пече 30 минути на 250 степени. Потоа се сервира во чинија со прилог свежи резанки јаболко и се декорира со рендано чоколадо и прелив.

Cool

Чоколадо за појадок?

Добри вести за секој кој сака чоколадо со кафе: Изненадувачки, нова студија од Универзитетот во Тел Авив покажа дека луѓето кои вклучуваат мала ставка на шеќер во нивната исхрана, како дел од нивниот балансиран појадок ќе изгубат повеќе тежина за подолг временски период оттколку луѓето кои имаат традиционален пристап кон благото. Во студијата објавена во […]

Cool

Седум начини како да го контролирате вашето искушение за слатки јадења

Без разлика дали копнеете по леб, тестенини или пак по чоколадо и колачиња, ова се седум лесни начини како да ја преземете контролата врз вашата навика за благо – и секако контролата врз вашето здравје   Ако мислите дека вашата навика е надвор од контрола, направете еден чекор назад, анализирајте како се чувствувате и обидете […]

Десерти

Мачкини штанглички

Се двојат жолчките од белките. Во жолчките се додава шеќер, ванилин шеќер, путер и рендана чоколада. Сето тоа се мати додека се добие еднолична смеса. Кога добро е изматено полека се додава брашно при постојано мешање. Од белкисе се мати цврст шам. Сето тоа се соединува и се става во подмачкан плех. Се пече на […]

Десерти

Шарлота од чоколадо

Изрендајте го чоколадото и ставете го во лонец со млеко.Загрејте го на ниска температура за да се истопи.Кога целото чоколадо ќе се истопи, доадете путер исецкан на ливчиња.Ставете на топло место. Измиксајте со миксер смеса од малку солени белки. Мешајте со вилушка додавајки малку по малку шеќер во прав. Додавајте ја снег кремата малку по малку […]