Пецива

Полжавиња

Приготвување на филот: Спанаќот се мие, се сечка и малку се посолува. Се стиска со рака за да омекне и да се исцеди водата од него. Потоа во него се додаваат белките од јајцата и урдата и сè убаво се измешува. Приготвување на тестото:  Квасецот се раствора во 2,5 дл млако млеко заедно со солта […]

Салати

Салата од урда со буковец

Урдата се става во длабок сад, па во неа се додаваат сирењето, ренданите варени јајца, буковецот, сечканите феферони, толчениот лук, толчените ореви и стопениот маргарин. Сè убаво се меша со миксер или со дрвена лажица. Откако смесата ќе стане хомогена, се додава киселото млеко и повторно убаво се промешува. Вака направената салата се остава во […]