Пецива

Шарена торта

Прво тесто: Се матат 3 јајца, се додава 50 г масло за јадење, малку сол низ прсти, 4-5 лажици брашно и ½ кесичка прашок за печиво. Сè се мати убаво и се става во подмачкан и набрашнет плех бр. 26. Се пече во загреана рерна на 250°С 10-15 минути. Откако ќе се испече, се остава […]

Пецива

Полжавиња

Приготвување на филот: Спанаќот се мие, се сечка и малку се посолува. Се стиска со рака за да омекне и да се исцеди водата од него. Потоа во него се додаваат белките од јајцата и урдата и сè убаво се измешува. Приготвување на тестото:  Квасецот се раствора во 2,5 дл млако млеко заедно со солта […]

Пецива

Домашни кифлички

Во сад со млако млеко се раствора квасецот, се додаваат шеќерот и солта, па се остава на топло за да стаса. Во друг длабок сад за месење прво се става маслото за јадење, а потоа се додаваат брашното и стасаниот квасец. Се меси со рака, сè додека квасецот и маслото не се впијат во тестото, […]