Пецива

Тиквушник

Фил: Во тенџере на оган се става месото исечено на покрупни парчиња со 1 литар вода да се вари околу 1 час. Месото треба добро да омекне и кога ќе изврие водата од тенџерето, се додава празот исечкан на ситни коцки. Се посолува по желба и се пржи уште 10-тина минути. Откако и празот ќе […]

Пецива

Тарана

Во сад за варење се става водата со солта и со 2 супени лажици масло за јадење и се остава да зоврие. Во зовриената вода се става тараната, се промешува, а оганот се намалува на потивко. Тараната често се меша за да не загори и да не се залепи за дното на садот. Јадењето е […]

Пецива

Сукана пита со месо

Тесто: Во сад со млака вода се растопува квасецот, со шеќерот и солта и со 2-3 лажици брашно. Се остава да нарасне и да фати меурчиња на површината. Кога е стасан, се истура во вангличка за месење, се додаваат брашното и преостанатата вода и се меси тестото. Убаво се изработува сè додека не престане да […]

Пецива

Наутли погача

Наутот се подготвува 1 ноќ пред да се меси погачата на следниот начин: се толчи наутот во аван или доколку го немате, се става во платнена кујнска крпа и се толчи со чекан. Притоа дел зрнца ќе се иситнат како брашно, а дел ќе бидат на ситни парченца. Вака исчуканиот наут се става во стаклена […]

Пецива

Момички

Прво лебот се сече на парчиња. Јајцата се матат во длабока чинија, се додава млекото и сол по вкус. Во тава за пржење се става масло, колку да го покрие дното, и се става на оган за добро да се загрее. Секое парче леб се потопува во матените јајца од двете стани и веднаш се […]