Cool

Лесно и вкусно

За некои јадења нема потреба за пишан рецепт. Само креативност, волја и добар апетит! Згответе нешто едноставно и вкусно вечерва. Се што ви е потребно е: компир кашкавал праз Добар апетит 🙂

Пецива

Тиквушник

Фил: Во тенџере на оган се става месото исечено на покрупни парчиња со 1 литар вода да се вари околу 1 час. Месото треба добро да омекне и кога ќе изврие водата од тенџерето, се додава празот исечкан на ситни коцки. Се посолува по желба и се пржи уште 10-тина минути. Откако и празот ќе […]

Салати

Салата од праз со маслинки

Празот се чисти и добро се мие. За оваа салата се користи најзелениот дел од празот. Горниот бел дел се отстранува и може да се искористи за некое друго јадење (завиткан во фолија се става во ладилник). Вака исчистениот праз се сечка многу ситно и се посолува по вкус. Се меша убаво со рака и […]