Десерти

Колач од јаболка полнети со ореви

Рецепт на: Стефан Димковски Најубаво е да земете поситни јаболки и да ги наредите погусто за кога ќе го сечете колачот на секое парче имате примерок од јаболка и ореви. Јаболките се чистат во средината. Со врело млеко попарете ги оревите измешани со лажица шеќер. Наредете ги јаболкате во тава премачкана со маргарин, и наполнете ги со оревите. […]

Десерти

Песок торта

Мле­ко­то се ва­ри со пу­дин­зи­те на ти­вок оган. Ко­га ќе се до­бие гу­ста сме­са, се тр­га од оган и се остава добро да се олади. Откако ќе се олади убаво се додава путерот. Се меша сето тоа убаво. Откако ќе го направите сето ова поделете ја смесата на три еднакви дела. Во пр­ви­от дел се […]

Десерти

Тото бомбици

Тото бисквитите се мелат, во подлабок сад се додаваат сите потребни состојки. Се замесува меко тесто кое откако се ке измеси се остава 30мин во фрижидер да отстои. Се обликуваат топчиња со големина на орев, се украсуваат со гондан смеса по желба.  

Салати

Салата од урда со буковец

Урдата се става во длабок сад, па во неа се додаваат сирењето, ренданите варени јајца, буковецот, сечканите феферони, толчениот лук, толчените ореви и стопениот маргарин. Сè убаво се меша со миксер или со дрвена лажица. Откако смесата ќе стане хомогена, се додава киселото млеко и повторно убаво се промешува. Вака направената салата се остава во […]