Cool

Придобивки од топла вода со мед!

  Вода е добро за вас, сите го знаеме тоа. Безкрајно слушаме дека треба да се пие се повеќе вода. Впрочем, водата е витална компонента за нашите тела, да не заборавиме дека ние сме составени од 80% вода! Што е всушност многу чудно кога размислуваме. Вода во основа ги одржува сите од нашите секојдневни телесни […]

Пецива

Момички

Прво лебот се сече на парчиња. Јајцата се матат во длабока чинија, се додава млекото и сол по вкус. Во тава за пржење се става масло, колку да го покрие дното, и се става на оган за добро да се загрее. Секое парче леб се потопува во матените јајца од двете стани и веднаш се […]

Десерти

Штанглички со мед

Јајцата и шеќерот се изматуваат, потоа се додава циметот, содата бикарона и, на крајотм прашното. Од оваа смеса се пшрави тесто кое се развлекува со дебелина од околу половина cm. Тестото се става во плех, се премачкува со јајца и се посипува со сечкани ореви. Се пече на умерена температура, додека не поцрвени. Печеното тесто […]