Пецива

Шарена торта

Прво тесто: Се матат 3 јајца, се додава 50 г масло за јадење, малку сол низ прсти, 4-5 лажици брашно и ½ кесичка прашок за печиво. Сè се мати убаво и се става во подмачкан и набрашнет плех бр. 26. Се пече во загреана рерна на 250°С 10-15 минути. Откако ќе се испече, се остава […]

Салати

Салата од ‘рдокви

‘Рдоквите се мијат, не се лупат, туку се засекуваат од двете страни, за да се отстранат  врвот и дршката. Се сечкаат на тркалца и се редат во чинија за сервирање. Лукчето се мие, се чисти и се сечка на тенки кругови. Се додаваат маслото за јадење и сок од еден лимон, па се посолува по […]

Салати

Салата од боранија

Боранијата се чисти, но не се сечка, па се става во врела солена вода да се свари. Откако ќе омекне, боранијата се вади со лажица-решетка од врелата вода и се остава да се исцеди и да се олади. Во посебен сад ситно се сечка лукот и се додаваат малку сол по вкус, малку винска киселина и […]

Салати

Салата од печени пиперки

Пиперките убаво се мијат и се бришат. Потоа малку се засекуваат со нож и се печат на плотната од шпоретот (не се препорачува печење во рерна). Испечените пиперки се ставаат во покриен сад за да се здушат и да се оладат. На тој начин пиперките полесно се лупат, без притоа да им се отстранат дршките. […]