Традиционални

Грав во грне

За подготовка на ова јадење потребно е гравот да се измие и зоврие. Така зовриениот грав се цеди и се става во грне. Се полева со врела вода и се става на оган. Пожелно е да се вари на шпорет на дрва. Во садот се додава сецкан морков, сува пипека и патлиџан. Се заедно се […]

Салати

Македонска салата

Ситно се сечкаат доматите и печените излупени пиперки. Во нив се додаваат ситно сечканиот кромид, магдонос, масло и сол по вкус. Сето тоа се става во длабок сад, добро се промешува и се служи веднаш.