Традиционални

Грав во грне

За подготовка на ова јадење потребно е гравот да се измие и зоврие. Така зовриениот грав се цеди и се става во грне. Се полева со врела вода и се става на оган. Пожелно е да се вари на шпорет на дрва. Во садот се додава сецкан морков, сува пипека и патлиџан. Се заедно се […]

Салати

Салата од грав со црвени пиперки

Убаво измиен, гравот се вари во вода со малку масло, без сол, на тивок оган. Треба да се внимава при варењето зрната да останат цели. Кога ќе омекнат, зрната грав се цедат од водата. Исцедената вода од гравот се става во посебен сад. Црвените пиперки се мијат и се печат во рерна на 200ºС. Пиперките […]