Cool

6 изненадувачки придобивки од пиење топла вода

Мислам дека повеќето од нас веќе знаат дека водата е од суштинско значење за нашето виталност. Ние, исто така, веројатно сме ги слушнале лекарите да речат дека да се пие околу осум чаши вода на ден е идеално. Сепак, она што повеќето луѓе не го знаат е дека топла вода има некои свои ексклузивни бенефиции […]

Cool

Знаци дека не пиете доволно вода

Нема ништо по освежувачко во светот од една голема, ладна чаша вода. Слободно се осмелувам да кажам дека најмалку во една ситуација во животот, повеќе ме има задоволено една чаша вода отколку кафе, сок или било која друга пијачка. И покрај ова, многумина од нас не пијат доволно вода, на дневна основа. Недостатокот од овој […]

Пецива

Тиквушник

Фил: Во тенџере на оган се става месото исечено на покрупни парчиња со 1 литар вода да се вари околу 1 час. Месото треба добро да омекне и кога ќе изврие водата од тенџерето, се додава празот исечкан на ситни коцки. Се посолува по желба и се пржи уште 10-тина минути. Откако и празот ќе […]

Пецива

Тараненик

Во сад се става вода за да зоврие. Во тепсија бр. 26 намастена со масло се редат ред јуфки, ред тарана. Тепсијата се става во загреана рерна на 200°С, 5-10 минути, малку да се потпечат и да зацрват јуфките и тараната, без притоа да се мешаат. Се  вадат од рерната, се попаруваат со зовриената вода, […]

Пецива

Тарана

Во сад за варење се става водата со солта и со 2 супени лажици масло за јадење и се остава да зоврие. Во зовриената вода се става тараната, се промешува, а оганот се намалува на потивко. Тараната често се меша за да не загори и да не се залепи за дното на садот. Јадењето е […]

Традиционални

Грав во грне

За подготовка на ова јадење потребно е гравот да се измие и зоврие. Така зовриениот грав се цеди и се става во грне. Се полева со врела вода и се става на оган. Пожелно е да се вари на шпорет на дрва. Во садот се додава сецкан морков, сува пипека и патлиџан. Се заедно се […]