Cool

Зачинете го вашиот живот! Со зачини од другите земји

Зачините се продукти кои се употребуват во исхраната не само заради своите хранливи вредности, туку и  заради особениот вкус, мирис и состав. Со својот мирис и вкус го зголемуват апетитот и го олеснуват варењето на храната бидејќи дејствуват стимулативно на лачењето на жолчните сокови. Туѓи зачини Во ова група се вбројуват оние зачини кои се одгледуват во […]

Десерти

Тиквени бомбици

– Направете пире од печена тиква. Потребно е да е печена заради тоа што пирето е посуво, не треба да е варена на пареа. – Сомелете ги бискотите и бадемите. – Нсецкајте ја брусницата Сетоа ова ставете во сад, додадете ја и ванилата, измешајте со миксер да се сите состојки добро спојат, направете бомбички во […]

Десерти

Мачкини штанглички

Се двојат жолчките од белките. Во жолчките се додава шеќер, ванилин шеќер, путер и рендана чоколада. Сето тоа се мати додека се добие еднолична смеса. Кога добро е изматено полека се додава брашно при постојано мешање. Од белкисе се мати цврст шам. Сето тоа се соединува и се става во подмачкан плех. Се пече на […]