Пецива

Шарена торта

Прво тесто: Се матат 3 јајца, се додава 50 г масло за јадење, малку сол низ прсти, 4-5 лажици брашно и ½ кесичка прашок за печиво. Сè се мати убаво и се става во подмачкан и набрашнет плех бр. 26. Се пече во загреана рерна на 250°С 10-15 минути. Откако ќе се испече, се остава […]

Пецива

Леб со буковец

Квасецот со 1 кафена лажичка шеќер се става во помал сад со малку вода да стаса и да се надигне. Во длабок сад за месење се ставаат брашното, солта, 3 дл млака вода, се додава стасаниот квасец, па со рака се замесува средно меко тесто. Убаво се измесува сè додека тестото не престане да лепи […]

Салати

Салата од урда со буковец

Урдата се става во длабок сад, па во неа се додаваат сирењето, ренданите варени јајца, буковецот, сечканите феферони, толчениот лук, толчените ореви и стопениот маргарин. Сè убаво се меша со миксер или со дрвена лажица. Откако смесата ќе стане хомогена, се додава киселото млеко и повторно убаво се промешува. Вака направената салата се остава во […]