Пецива

Топеница

Прво тесто: Белото брашно се замесува со половина коцка квасец, 1 лажиче сол и малку млака вода. Се меси додека да се добие меко тесто, кое се дели на 5-6 дела. Секоја кора се расукува со дебелина од 1 см, во облик на тавчето во кое ќе се пече. Второ тесто: Пченкарното брашно со половина […]

Пецива

Тиквушник

Фил: Во тенџере на оган се става месото исечено на покрупни парчиња со 1 литар вода да се вари околу 1 час. Месото треба добро да омекне и кога ќе изврие водата од тенџерето, се додава празот исечкан на ситни коцки. Се посолува по желба и се пржи уште 10-тина минути. Откако и празот ќе […]

Пецива

Сукана пита со месо

Тесто: Во сад со млака вода се растопува квасецот, со шеќерот и солта и со 2-3 лажици брашно. Се остава да нарасне и да фати меурчиња на површината. Кога е стасан, се истура во вангличка за месење, се додаваат брашното и преостанатата вода и се меси тестото. Убаво се изработува сè додека не престане да […]

Пецива

Полжавиња

Приготвување на филот: Спанаќот се мие, се сечка и малку се посолува. Се стиска со рака за да омекне и да се исцеди водата од него. Потоа во него се додаваат белките од јајцата и урдата и сè убаво се измешува. Приготвување на тестото:  Квасецот се раствора во 2,5 дл млако млеко заедно со солта […]

Сосови

Бешамел

Путерот се растопува во одреден сад. Му се додава брашното и се пржи, водејки притоа сметка да не потемни, туку да има светло виолетова боја. Му додаваме загреано млеко и го оставаме на шпорет се додека не се згусни. Вака приготвениот бешамел се чува на топло место се до неговата употреба. Бешамелот го користиме како […]

Пецива

Погача со сок од домати

Во подлабок сад се ставаат сокот од домати, брашното, прашокот за печиво и маслото и се замесува убаво за да се добие хомогено меко тесто. Откако убаво ќе се измеси, тестото се става во ненамастена тепсија бр. 26 и се развлекува со рака (како кора за пица), а потоа се става во загреана рерна на […]

Пецива

Невестинска погача

Квасецот се става во малку млака вода, па му се додава шеќер и сол низ прсти за да стаса. Откако ќе стаса, квасецот се додава во брашното, каде што има ставено 2 јајца и 1 белка. Се замесува средно меко тесто, кое не треба да лепи на раката. Од тестото се прават 11-12 топчиња, а […]

Пецива

Наутли погача

Наутот се подготвува 1 ноќ пред да се меси погачата на следниот начин: се толчи наутот во аван или доколку го немате, се става во платнена кујнска крпа и се толчи со чекан. Притоа дел зрнца ќе се иситнат како брашно, а дел ќе бидат на ситни парченца. Вака исчуканиот наут се става во стаклена […]

Пецива

Мантии

Во вангличка се става брашното и водата, се додава еден прстофат сол и се замесува тесто и сè убаво се меси, сè додека тестото не престане да се лепи на рака. На набрашнета софра се расукува една голема тркалезна кора, колку што дозволува тестото. Врз неа се размачкува претходно растопеното кравјо масло или маргаринот. Со […]

Пецива

Малешевски зелник

Квасецот се раствора во малку вода и се додаваат солта и шеќерот. Брашното се става во вангличка за месење. Растворениот квасец се додава во брашното и се замесува меко тесто. Се меси сè додека тестото не престане да се лепи на рацете и се остава да стаса, да го удвои волуменот. Се дели на 10 […]

Пецива

Леб со буковец

Квасецот со 1 кафена лажичка шеќер се става во помал сад со малку вода да стаса и да се надигне. Во длабок сад за месење се ставаат брашното, солта, 3 дл млака вода, се додава стасаниот квасец, па со рака се замесува средно меко тесто. Убаво се измесува сè додека тестото не престане да лепи […]

Традиционални

Грав во грне

За подготовка на ова јадење потребно е гравот да се измие и зоврие. Така зовриениот грав се цеди и се става во грне. Се полева со врела вода и се става на оган. Пожелно е да се вари на шпорет на дрва. Во садот се додава сецкан морков, сува пипека и патлиџан. Се заедно се […]

Пецива

Кумановски зелник

Од  брашното, квасецот, водата и солта се замесува тесто од кое се прават 20 мали кравајчиња.  Секое кравајче се расукува малку и се мачка со маргарин, па се редат едно врз друго.  Од 10 кравајчиња    се сука голема кора, и се става во тепсија која претходно е намастена со масло за јадење или со малку […]

Пецива

Домашни кифлички

Во сад со млако млеко се раствора квасецот, се додаваат шеќерот и солта, па се остава на топло за да стаса. Во друг длабок сад за месење прво се става маслото за јадење, а потоа се додаваат брашното и стасаниот квасец. Се меси со рака, сè додека квасецот и маслото не се впијат во тестото, […]

Пецива

Буден Дедо

Во длабок сад убаво се замесува тестото (исто како за малешевскиот зелник) и се остава да нарасне. Се дели на 5 дела, од кои се сукаат кори, а едната од корите е најголема. Се сукаат 4 кори и се редат во намастен плех, една по една. Секоја се попрскува со масло и со дробено сирење. […]

Пецива

Брза пита

Киселата зелка ситно се сечка и се пржи во тавче на врело масло за јадење. Така испржената зелка се трга настрана за да се олади. Од минералната вода, квасецот, маслото за јадење и брашното се прави смеса како за палачинки, со која ќе се премачкуваат корите. Се зема 1 кора и со четка се премачкува од […]

Пецива

Банички со кисела зелка

Во сад со 2 дл млака вода заедно со солта и со шеќерот се остава квасецот да нарасне. Брашното се става на работна маса и на средина се прави мало вдлабнување, каде што се истура стасаниот квасец. Потоа се замесува со рака и полека дел по дел се додава остатокот од млаката вода. Се меси […]

Пецива

Баница со потпечени кори

Во вангла се ставаат брашното, солта и млаката вода. Се замесуваат убаво во тврдо тесто за да се сукаат кори. Измесеното тесто се дели на 10-12 топчиња. Едно топче се расукува во кора, којашто се потпечува врз загреана рингла (или плотна од шпорет на дрва). Секоја кора се постила одозгора врз ринглата и се пече […]