[fdx-switch-link] [fdx-switch-link]
Cool

„Часови за готвење“ час бр. 6 заедно со Лимонка Арминовска

На 06-ти јуни во кабинетот за практична настава на СУГС „Лазар Танев“ се одржа последниот час за готвење од овој проект заедно со Лимонка Арминовска професор по слаткарство и готварство во СУГС „Лазар Танев“. На часот се приготвуваше: Похувани јуфки во бешамел сос и Овошна баклава. Главен инструктор беше професор Лимонка Арминовкса, нашиот Антонио беше […]

Cool

„Часови за готвење“ час бр. 5 заедно со Маре Јаневска

На 31-ви мај во кабинетот за практична настава на СУГС „Лазар Танев“ се одржа часот за готвење со Маре Јаневска готвач во Британската амбасада и резиденција. На часот се приготвуваа четири британски специјалитети: пролетна салата, шкотски стек, англиски погачици и чоколаден колач со Гинис пиво. Главен инструктор беше Маре Јаневска заедно со нејзиниот асистент Флоренс […]

Cool

Часови за готвење“ час бр.4: заедно со Никола Мишковски

На 23-ти мај во кабинетот за практична настава на СУГС „Лазар Танев“ се одржа часот за готвење со Никола Мишковски од ресторанот Камник. Часот беше наменет за странци кои сакаат да научат повеќе за македонската кујна. На часот се приготвуваше со модерен пристап: турли тава, таратор салата, салата од брокула и крем супа од зеленчук. […]

Cool

Часови за готвење“ час број 3: заедно со Marc de Jongh

На 18-ти мај во кабинетот за практична настава на СУГС „Лазар Танев“ се одржа часот за готвење со Marc De Jongh. Учесниците дознаа многу итересни факти за француската кујна, учеа еден куп кулинарски техники кои Chef Marc ги сподели со сите учесници правејќи салата од рукола и пилешки гради, телешко месо во сос од буковка, […]

Cool

„Часови за готвење“ час број 2: Ацо Божиновски „La Тerrazza“

На 17-ти мај во кабинетот за практична настава на СУГС „Лазар Танев“ се одржа часот за готвење со Ацо Божиновски од реномираниот италијански ресторан „La Тerrazza“. Учесниците дознаа многу итересни факти за италијанската кујна, учеа еден куп кулинарски техники кои готвач Ацо ги сподели со сите учесници правејќи шеф салата со дресинг, таљатели со зелнчук […]

Cool

Часови за готвење“ Час број 1: #ГотвимесоФичо

На 12-ти мај во кабинетот за практична настава на СУГС „Лазар Танев“ се одржа час за готвење со Филип Поповски (#ГотвимесоФичо). Учесниците сецкаа, фритираа и учеа еден куп кулинарски техники правејќи пилешко на тајландски начин (Pad Thai) и пржена банана. Атмосферата беше опуштена и сите уживаа во мирисите и боите на храна. Вистина, ништо не […]