Состојки.
80 грама Шеќер кафеав 300 грама Чоколадо 800 грама Путер 1 Пишкоти 30 милилитри Млеко 3 Белки

Шарлота од чоколадо

Изрендајте го чоколадото и ставете го во лонец со млеко.Загрејте го на ниска температура за да се истопи.Кога целото чоколадо ќе се истопи, доадете путер исецкан на ливчиња.Ставете на топло место.

Измиксајте со миксер смеса од малку солени белки. Мешајте со вилушка додавајки малку по малку шеќер во прав.
Додавајте ја снег кремата малку по малку за да се спојат двете смеси.

Калап за шарлота или длабок огноотпорен сад премачкајте го со путер.Пишкотите (или чоколаден ролат исецкан на парчиња) преполовете ги, па една по една намачкајте ги со малку рум.Со пишкотите покријте го дното и страните од калапот.Налејте со кремот а поклопете со преостанатите пишкоти кои исто така малку ќе ги намачкате со рум.

Покријте го калапот со пластична фолија и оставете го во ладилник 24 саати.