Состојки.
2 јаболки; 1 лажица шеќер; Пандишпан: 75 г. брашно; 75 г. густин; 5 јајца; 150 г. шеќер; прстофат сол.

Торта со јаболка

Рецепт на: Емилија Симеска

Во калап за торта ставате пекарска фолија. Во целиот калап ставате 1 лажица шеќер, ги ставате тенко сечените половинки од јаболките и ставате малку да се потпечат јаболките. За тоа време вие го правите пандишпанот.Потоа го вадите калапот и во него го додавате пандишпанот и ставате да се пече на 180 °. На крај ја вадите тортата и декорирате.

ема