Состојки.
4 јајца
, 1 кесичка ванила
, 100g. чоколадо
100g. шеќер
, 100g. путер
, 100g. Брашно

Мачкини штанглички

Се двојат жолчките од белките. Во жолчките се додава шеќер, ванилин шеќер, путер и рендана чоколада. Сето тоа се мати додека се добие еднолична смеса. Кога добро е изматено полека се додава брашно при постојано мешање.

Од белкисе се мати цврст шам. Сето тоа се соединува и се става во подмачкан плех. Се пече на умерена температура. Печеното тесто се сече на штанглички и така се сервира.